Taiji Quan (Tai Chi)
TAIJI QUAN on Aasjas ja kõikjal maailmas väga populaarne harrastuslik ja sportlik tegevus. Tihti rakendatakse seda ka universaalse tervisevõimlemisena või taastusravi otstarbel. Samas on ta sajanditega välja arendatud tõhusaks võitlusalaks nii spordis kui ka enesekaitseks.
Milles seisneb TAIJI (TAI CHI) unikaalsus, et seda teiste sportlike harrastuste taustal esile tuua? Sellest on palju kirjutatud ning tehtud mitmeid teaduslikke uuringuid. Isiklikult olen mõistnud, et tegemist on väga universaalse üliandeka “leiutisega” (Zhang SanFeng). Isegi lihtsamad taiji vormid, mille sooritus kestab 4-7 minutit, sisaldavad kogu keha mõjutavaid üksikliikumisi. Vorm on teadlikult seatud nii, et iga liikumine juhatab sisse järgmist, kusjuures valmistades vastavad kehaosad selleks eelnevalt ette. Teadlikud sportlased kasutavad taiji-d soojendusharjutusena. Tegin seda tihti enne võistlust isegi, kui harrastasin aktiivselt reketloni. Tean, et paljud võitluskunstide harrastajad ja aktiivsed sportlased, kelle võitlusala on suunatud endast väljapoole vastase “mõjutamiseks”, hindavad taiji-d, sest selle tõhusa treeningmeetodi kaudu on lihtne tunnetada oma enda füüsilist, emotsionaalset, mentaalset ja vaimset keha ning arendada edasi võimekust oma lemmikvõitlusalal. Oman nelja musta vööd erinevatel võitlusaladel ning olen praktiseerimise käigus avastanud üllatavad seosed nende ja TAIJI QUAN vahel; sarnaselt hoopiski muus valdkonnas näiteks TAIJI ja KRIJA HATHA YOGA vahel jne, jne.
Tai Chi treeningmeetod
Taiji Quan on “sisemine” treeningmeetod. Aeglase, balantseeritud, teadlikult juhitud liikumissüsteemiga tunnetatakse peentasandil kogu oma keha, kusjuures rohkemat kui vaid füüsilist keha. Saavutanud treeningutel hea tunnetuse, on praktiseerijal jõukohane oma tahtega käivitada vajaliku suunitlusega tervistavad ja raviprotsessid. Praktiseerija avastab, kuidas füüsiline keha “allub” tema siirale tahtele, omamata mingeid ülivõimeid. Tõsi küll, selleks tuleb järjepidevalt harjutada, kusjuures algajal ei ole mingeidki tulemuslikke võimalusi õppida taiji-d raamatust või video vahendusel.
Alustada tuleb põhiasenditest ja baasliikumistest, mis ei ole lihtsate killast. Kogenud juhendaja abil on aga õppeprotsess nauditav ja tulemuslik. Wudangi (Hiina Kungfu Lõuna Koolkond) traditsioonide kohaselt on Taiji quan kolmest komponendist koosnev süsteem WUJI, TAIJI ja LIANGYI . Sellest lähtuvalt toimub ka õpe.